Папаја 50 mg

690ден

Папајата (Carica Papaya) е вид на тропско овошје со жолто-портокалова боја кое расте во гроздови.

Количина:

Опис

Папајата (Carica Papaya) е вид на тропско овошје со жолто-портокалова боја кое расте во гроздови. Папајата има пријатен сладок вкус и изобилува со растителни влакна, витамини и минерали – витамин А (бета каротен), Ц, Е, витамини од Б групата- Б2 и фолна киселина, калциум, магнезиум, калиум и др., како и многу важен ензим наречен папаин кој ги разградува комплексните протеини до едноставни аминокиселини кои лесно се апсорбираат во организмот.

Ова овошје помага во стимулирање на варењето и апсорпцијата на храната во организмот и делува како лаксатив.

Заради присуството на витамините А, Ц и Е, три моќни антиоксиданси, папајата помага во намалувањето на високото ниво на холестерол во крвта.

Ова извонредно јужно овошје има способност да ги сврзе токсините во тенкото црево и побрзо да ги исфрли од организмот и се користи како помошно средство за сите видови на стомачни тегоби.

Употреба: Како додаток во исхраната, се земаат 2 таблети пред секој оброк.

Да не се надминува препорачаната дневна доза. ДОдатокот во исхрана не треба да се користи како замена за разновидна исхрана. Да се чува подалеку од дофат на деца.