Ореово масло

90ден

Ореовото масло има адстрингентно, локално антимикотично и антибактериско. Традиционално се користи…

Количина:

Опис

ОРЕОВО МАСЛО – Juglandis оleum

Состав:
Ореовото масло содржи екстракт од листовите на орев (Juglans regia) во маслиново масло.

Делување:

Ореовото масло има адстрингентно, локално антимикотично и антибактериско. Традиционално се користи надворешно за третман на хронични екземи, акни, чиреви и др.воспалителни процеси на кожата пропратени со чешање.
Помага при себореични промени на кожата на главата. Ореовото масло го негува влакното на сува и оштетена коса.
Косата добива сјај, мекост и се спречува појавата на пукање (цветање) на влакната.

Употреба:

Кожните промени се мачкаат 2 до 3 пати на ден. За нега на косата, се нанесува на косата и кожата на главата со благо масирање и се остава да стои 1 час. Потоа се мие со благ шампон.

Пакување:

50 ml